Denim Kumaş | Kumaş Fiyatı

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Pamuklu blucin denim kumaş, dış giyimde kullanılan tek kat %100 pamuk ipliğinden dokunmuş, çözgüsü indigo boyalılarda mavi ya da lacivert, indigo dışındaki boyalılarda herhangi bir renkten; atkısı ham, dokuludur.Kumaşlarderecelerine göre sınıflandırılır. Bunlar 1.sınıf, 2.sınıf şeklindedir ve her sınıf kendi içinde türlere ve tiplere göre ayrılır. Bunlardan bazılarını inceleyecek olursak;==  HER TÜRLÜ = STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43____-jpg

1.sınıflar blucin kumaşlarmetre kare ağırlığına göre hafif, orta, ağır, çok ağır olmak üzere 4 sınıfa ayrılır. Tipler ise; blucin kumaşlar terbiye işlemine göre çekmezlik işlemi uygulanmış ve çekmezlik işlemi uygulanmamış olmak üzere 2 tipe ayrılır.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Blucin kumaşlar çözgü ipliklerinin boyanmasında kullanılan boyar maddelere göre indigo ve indigo dışındaki boyalarla olmak üzere 2 türe ayrılır.

Blucin kumaşın dokusunda %100 pamuktan eğrilmiş tek kat karde ipliği kullanılmış olmalıdır. Pamuk iplikhanelerinde ring iplik imalatı ve OE imalatı yapılmaktadır. Ring iplikhanesinde de Kadre iplik ve Penye iplik üretimi göze çarpmaktadır.

Blue jeans’in kökeninde,15. yy.da İtalya’nın Cenova ve Fransa’nın Nimes kentinde üretilen denim kumaş yatar. Denim kumaşın en belirgin özelliği, çözgü ipliklerinin indigo boyalı, atkı ipliklerinin ise doğal renginde yani beyaz olmasıdır. Klasik denim dokuması gabardin olarak adlandırılan 3/1 Z dimidir. İndigo iplikleri her tür dokumaya uygulansa da klasik denim kumaşları 3/1 dimidir. Sol dimi kumaşlar, sağ dimi olanlara göre daha yumuşak olur. Sağ diminin tercih edilmesinin nedeni ise daha az esneme yapmasıdır.  Kumaşın yüzünde çözgü yoğun olduğundan mavi renk hakimdir. “Yaşayan renk” olarak anılan indigo boyası günümüzde sentetik olarak üretilmekte ve blue jeans’in zamanla ve yıkamayla renk değiştirip beyazlamasını sağlamaktadır.

Bir blue jeans’e havasını kazandıran işlem genellikle yıkamadır. Yıkama oldukça zor iştir . Bu konuda yapılan araştırmalar ve deneyler sonrasında ortaya çıkan formüller, yıkanan kumaşlardan farklı renk ve etkiler elde edilmesini sağlar

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Yazar: safakumas

1 thought on “Denim Kumaş | Kumaş Fiyatı

Bir Cevap Yazın