Gabardin Kumaş

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Gabardin Kumaş

En basit anlatımla pamukla ya da ince yün ile sık sık dokunmuş bir kumaşa gabardin kumaş denir. Oldukça fazla dayanıklı olan bu kumaşların yapımında dimi örgü kullanılır.gabardin kumaş ..HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimiz Atkısı ve çözgüsü diğer kumaşlardan daha sık olmalıdır. Kumaşın ön yüzündeki ya da arka yüzündeki Rigalar her zaman 90 dereceye yakın atılır. Bu da kumaşa su geçirmez bir özellik kazandırır. Dayanıklı bir kumaş türü olduğu için esnekliği azdır. Genelde 2/1 dimi örgüyle dokunur ve pardösülerde çözgüsü su geçirmez özellik kazandırmak amacıyla sık tutulur. Kuru temizleme yöntemiyle temizlenebilen bu kumaşlarda yine de öncelikli olarak etiketin veya satıcının yıkama önerileri öncelikli olarak dikkate alınmalıdır. Dokuma çeşidine ya da dokuma sıklığına göre çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlerden bazıları; polyester gabardin, tencel gabardin, yün gabardin, parlak gabardin ve pamuk gabardindir.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Tekstil sektöründe birçok farklı alanda gabardin kumaş kullanılmaktadır. Ceketlerde, pantolonlarda, bayan veya erkek giysilerinde, kumaş ayakkabılarda da kullanılır. Hafif ağırlıklı olanları da genelde spor giyim üretirken kullanılır. Basingstoke Burberry moda evinin kurucusu olan Thomas Burberry 1879 yılında buldu bu kumaş türünükumas12354.HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimiz ve 1888 yılında kumaşın patenti alındı. Çok eskiden kullanılan kauçuk kumaşlara göre daha kullanışlı olan gabardin kumaşın artıları daha sık dokunduğu için suya dayanıklı olan yapısıydı. Orta Çağ yağmurluklarının ve pelerinlerinin de bu kumaş kullanılarak üretilmeye başlanmasıyla birlikte “Gabardin” ismi piyasada adından söz ettirir oldu.

Roald Amundsen Güney Kutbunu keşfederken, yani 1911 senesinde bu su geçirmezlik teknolojisini bolca kullanmıştır. Aynı şekilde 1914 yılına geldiğimizde Ernest Shackleton’un Antarktika kıtasını keşfederken gabardin kumaş kullandığını görüyoruz. Yine 1924 yılında George Mallory’nin Everest’e tırmanmayı denerken bu kumaşı kullandığını görüyoruz.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Yazar: safakumas

Bir Cevap Yazın