İpek Kumaş

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Bir Çin İmparatoriçesi, Hsi, Ling Shi, ipek böceklerinin ilgisini oldu zaman Efsane o ipek 2640 M.Ö. keşfedildi etti. O İmparatoru tarafından ipekböceği okuyan görevi verildi. O ipekböceği ipliği onun insanlar için daha fazla mutluluk oluşturabilir bilmek istedim. Daha sonra kozadan ipek gevşeyin ve ondan kumaş yapmak için nasıl öğrendim. Böylece, Çin’de ipek endüstrisi başladı ve Çin hala ipek üretiminin% 54 ile bugün sanayi tekelini elinde. Ipek elyaftan üretilen güzel kumaşlar genellikle diğer ülkelerde coveted edildi. Sonunda diğer ülkelerde ipek kumaşlar üretmeye başladı.

İpek Kumaş

Üretim

Ekili ipek üretimi ipekçilikle olarak bilinir. Aşağıdaki gibi üretim aşamaları şunlardır:

Ipek güve yumurta bırakır.

Yumurtalarının zaman tırtılların beslendiği dut yaprakları vardır.

Ipekböcekçiliği yaklaşık 35 günlük olduklarında onlar yumurtadan ne zaman 10,000 kat daha ağırdır. Onlar şimdi bir ipek koza örmeye hazırız.

Ipek ipekböceği kafasında iki bezlerinde üretilen ve spineretler denilen deliklerden sıvı halde dışarı zorladı.

Bu hava ile temas ettiği zaman, ipek katılaşır.

İpekböceği filamanın yaklaşık 1 mil döner ve tamamen yaklaşık 2 ya da üç gün içinde bir koza içinde kendini kapatmaktadır.

İpekböceği sonra güve içine aşamaları ve değişiklik geçer; Bu aşamaya ulaşmadan önce Ancak, ipekböceği genellikle ısı ile öldürülür. Onlar güve aşamasına ulaştığınızda, güve o kozadan böylece ipek eritmek için bir sıvı salgılar çünkü ipekböcekçiliği öldürüldü. Bu zarar koza ve ipek ve ipek daha düşük bir kalite olur. Bazı ipekböcekçiliği yetiştiriciliği için kullanılacak yaşamak için izin verilir.

İpek filamentin dış uçlarını bulmak için koza fırçalayarak hasarsız koza elde edilir.

İpek filamanlar daha sonra bir makara üzerine sarılır. Bir ipek kozası, filamanın, yaklaşık 1,000 metre içerir. Bu aşamada ipek ham ipek olarak bilinir.

Bir iplik hemen ipek birkaç filamanların birleştirilmesi ile oluşturulabilir.

Vahşi İpek Üretimi

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Yabani ipek ipek böcekleri doğal kontrolsüz bir ortamda üretilen koza elde edilir. Yabani ipek en yaygın türü Tussah İpek olduğunu. Tussah ipek doku renk, kaba koyu ve ağartılabilir edilemez. Duppioni yabani ipek başka bir türüdür. İki ipekböcekçiliği birleştirilir koza dönmeye ne zaman Duppioni ipek üretilir.

İpek Üreticileri

Ana üreticileri:

Çin 54%

(Çoğunlukla zengin dokular ile el dokuma yabani ipekler için bilinir) Hindistan% 14

Japonya 11% (yüksek-kaliteli ipekler) Tayland (el dokuması yanardöner ipek)

Amerika Birleşik Devletleri ipek böcekçiliği onun elini çalıştı ama tüm girişimler başarısız oldu. Bugün ipek üretimi üzerinde 30 ülke var. Ipek üretimi pahalı: dolayısıyla, ipek lüks bir lif olarak kabul edilir. Bu ipekler gider, güzellik ve el üretilen elyaf sektörünün başından katkıda düşünülmektedir. İnsanlar baktı ve onlar ipek benzer lifleri üretmek için denedim çok ipek gibi ama maliyet olmadan keçe kumaşlarını istedi. Sonunda yapay ipek üretmeye çalışıyor bu çabaları geliştirildi rayon.

 

Ekili ipek pürüzsüz lüks el ile bir güzel, lüks fiber olduğunu. Ipek Bu tür boyalı ve göze çok hoş gelen parlak renklerde basılabilir. Yabani ipek mat ve daha kaba el ve dokuya sahiptir.

Dayanıklılık

Silk en aşınma direnci ılımlı. Ancak, doğal lifler için gücü yüksek sıralanır.

İpek kumaşlar iyi emiciliği var. Ipek kumaşlar kışın yaz aylarında rahat ve sıcak.

İpek kumaşlar kırışıklık sadece orta dirence sahiptir.

Bakım

Genellikle ipek giysiler kuru temizlemeye olması önerilir. Çünkü ne zaman ipek su lekeler kolayca bilinmeyen bir yerde el veya makine yıkama yıkanabilir ipek giysiler, su lekelenme test. Terleme ve güneş ışığı zayıflar ve sarılar ipek kumaşlar. Ipek içerir Döşemelik ve perdelik kumaşlar doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan korunmalıdır.

Bitiş Kullanımları

İpek başlıca gibi, medial alanda kullanılan, aynı zamanda giyim ve ev mobilya ürünlerinin kullanılır ama:

iç giyim, Pencere tedaviler, Çorap, Döşemelik kumaşlar, Tayt, Gömlekleri uyku tulumları, Elbise gömlek, Battaniyeler, Suit, çarşaf için, Pantolon, Kilimler (bazen), Akşam önlük, Tıbbi dikişler, Kazak, Protez arterler, T-shirt

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Yazar: safakumas

Bir Cevap Yazın