Kumaşlara Genel Bakış – İpek kumaş – tekstil ürünleri,keten,pamuk,kumaş

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

KUMAŞLARA GENEL BAKIŞ

Hayatımızın her alanında kullandığımız kumaş türleri hakkında maalesef yeterince bilgi sahibi olmadığımız için yanlış tercihler veya uygulamalar yapabiliyoruz. Yüzyıllardır en sık kullandığımız malzemenin başında yer almasına rağmen, birkaç pratik bilgi dışında haklarında hiçbir şey bilmediğimiz bu ürünlerin her birinin kendine özgü özellikleri var. Onları yakından tanımak ve kullanımında, temizliğinde bazı noktalara dikkat etmek, evimizde bulunan tüm malzemelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Evlerimizde ve kıyafetlerimizde en sık kullandığımız tür olan pamuklu dokumalar yıkama işleminde büyük bir itina ister. Çamaşır makinesini yüksek ısıya ayarlamanız halinde yıkadığınız pamuklu kumaş makinenizden küçülmüş bir halde çıkacaktır. Kesinlikle 30 derecede yıkamanız gerekmektedir. Kolay kırışan bir malzeme olmasına karşın, en dayanıklı tekstil ürünleri arasında yer alır. Doğal kumaşlardan bir diğeri de ipektir.  Tıpkı pamuk gibi düşük ısıda temizlenmesi ve ütü buharsız konuma alınarak ütülenmelidir. İpek kumaş kolaylıkla rengini kaybetmez. Keten ise çeşitler arasında bakımı en zor olanlar arasındadır. Kesinlikle soğuk suyla ve elde yıkanması gereken bu tekstil ürünü, temizlenmesi emek istese de kolaylıkla kirlenmediği için büyük sorunlara yol açmaz. Ancak üzerinde çok kolay kırışıklık oluşabilir. Bu nedenle bu malzemeden yapılan kıyafetler yaygın bir kullanım alanı hala bulamıyor.  Yün de yine keten gibi özenli kullanılması gereken bir türdür. Ilık suda yıkanmalı ve kuruması için kesinlikle asılmaması gerekiyor. Çünkü asıldığı takdirde sarkmalar gibi deformeler meydana gelebilir. Sararmaması için özel malzemelerle yıkanması gereken bu malzeme sıcak tutmasıyla bilinir. Sentetik kumaşlar ise şık görünümleri ve kolay kullanımları nedeniyle oldukça popüler olmasına rağmen ısıya karşı büyük hassasiyet gösterirler. Buhara ve neme karşı dayanıksızdırlar. Çok kolay kırışmadıkları için yaygın olarak kullanılırlar. Popüler olmalarının bir nedeni de renklerini solmadan uzun süre muhafaza edebilmeleridir.

Her çeşit kumaş türünü bünyesinde barındıran www.kumaşçı.com adresi, online olarak bilgi edinebileceğiniz adeta bir tekstil deryası. İnternette araştırma yaparken bu adrese uğramadan seçim yapmayın. Suni malzemelerden sentetik ürünlere ve çeşitli karışımlara kadar tüm stokları bu adreste bulabilirsiniz. Kullandığınız tekstil malzemelerinin daha uzun ömürlü olması için bu uyarıları ciddiye almanızda fayda var

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Yazar: safakumas

Bir Cevap Yazın