Kumaş Boyama | Örme kumaş

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Tekstil sektöründe önemli adımlardan biri de kullanılacak kumaş ve ipliklerin test edilmesidir. Üretilecek üründe oluşabilecek hasar veya yanlışlıkları en aza indirmek için bu testler büyük önem taşımaktadır. == HER TÜRLÜ = STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 .. Herhangi bir kumaşa yapılacak testler belirli kriterler içermektedir. Bu kriterlere uyulmaması  ya da atlanması üretilecek ürünlerde hataları arttırabilmektedir.

Herhangi bir örme kumaşa uygulanabilecek testlerden bazılarını incelersek ilk sırada kumaşın yıkama veya kuru temizleme haslığı gelmektedir. Etikete göre herhangi biri yapılabilir. Daha sonra su haslığı ve ter haslığı kumaşta öngörülecek testlerden biridir. Sürtme haslığı ve ışık haslığı da incelenmelidir. Yıkama ya da kuru temizleme sonrası boyut değişimi, dönme ve görünüm incelenmelidir. Etiketine göre ikisi ya da biri yapılabilir. Örme kumaşlara ek olarak yapılabilecek patlama mukavemeti ve boncuklaşma testlerine yer verilebilir.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Dokuma kumaşlarda ise bu testler  kopma ve yırtılma mukavemeti, dikiş mukavemeti ve dikiş esnekliği testleri yer almaktadır. Bu testler daha sağlam ürünler elde edebilmek için dokuma kumaşlara ilk uygulanması gereken testlerdendir. Daha sonra ise boncuklaşma testleri ilave edilmelidir. Etikette karışım oranını kesin olarak belirtmek için elyaf analizi testi kesinlikle yapılmalıdır. Döşemelik kumaşlarda bu aşamaya kadar yapılan testlerin yanında aşınma testi de büyük önem taşımaktadır.

Mayo ve havlu gibi deniz kenarında kullanılacak ürünler için klorlu havuz suyu ve deniz suyu haslığı testleri yapılmalıdır.

Elastan içeren kumaşlarda geri dönüşüm esnekliğinin test edilmesi gerekmektedir. Baskı, nakış, pul vb. içeren ürünler için yıkama talimatına göre dayanım testi uygulanmalıdır. Bebek giysilerinde giysi üzerinde kullanılan aksesuarların kopma mukavemeti test edilmelidir. Fermuar, düğme, çıtçıt gibi aksesuarların kopma mukavemeti ölçülmelidir.

Yağmurluk tarzı su geçirmesi istenmeyen kumaşların su iticilik ve geçirgenlik özellikleri test edilmelidir. İnsan sağlığına zararlı, alerji yapabilecek maddelerin sağlık testleri yapılmalıdır. Bunun gibi daha birçok sağlık açısından önemli ekolojik testler yapılmalıdır.

TÜM   KUMAŞ   ÇEŞİTLERİMİZ   İÇİN TIKLAYINIZ.

Yazar: safakumas

4 thoughts on “Kumaş Boyama | Örme kumaş

Bir Cevap Yazın